top of page

IKEA hacks - כתבה שניה

האהבה שלי לאיקאה התחילה ביום שהם נחתו פה בישראל, לפני כמעט 19 שנים. נהגתי לאסוף בשקיקה בכל שנה את הקטלוגים שמגיעים עד הבית. כבר בהתחלה ראיתי במקום הזה, אפשרות עיצוב להמונים. הם אלה שפתחו להרבה מאיתנו את היכולת לעצב את הבית או המשרד בצורה מדהימה, במחיר שווה לכל נפש.

כאשר הייתי בתקופת הלימודים, אי שם לפני 12 שנה, בפיהם ובאוזניהם של המורים והאדריכלים שלימדו אותנו, איקאה היה שם נרדף לקללה. כבר אז, כמו גם היום, סברתי כי, איקאה היא כמו כל חנות רהיטים אחרת. יש בה רהיטים איכותיים שמחזיקים שנים ומנגד רהיטים גרועים במיוחד שנהרסים ממש מהר. גם אני זכיתי ליהנות משני הסוגים. יש לנו רהיטים איכותיים (לדוגמה: רהיטים מעץ מלא) שנמצאים אצלנו עד היום, וגם היו כאלו גרועים שכבר אינם איתנו. את המושג איקאה- האק ("האקרים של איקאה) היכרתי יחסית ממש בשנים האחרונות, למרות שאני משדרגת פריטים של איקאה מהרגע הראשון שרכשתי שם רהיטים ופריטים. המושג מתייחס לשדרוג הפריט מבחינת המראה שלו, או כפונקציה אחרת והפונקציה המקורית שלו. למה לשדרג? כי זה הופך פריט נפוץ שיש להמוני אנשים, לפריט ייחודי ואפילו - one of a kind

הכתבה הזו היא הזדמנות להראות לכם כמה מהפריטים ששדרגתי לאורך השנים. חלק מהרהיטים ממש ישנים ולא קיימים כבר באיקאה, אבל חלקם קיימים גם היום. כך או כך, תרגישו חופשי להשתמש ברעיונות ולבסוף גם להגיב לשתף משלכם. כדי לא להלאות אתכם חילקתי את הכתבה לשני פוסטים, כי יש הרבה דוגמאות. הפוסט הזה הוא השני. תוכלו להיכנס מפה לפוסט הראשון. מזמינה אתכם גם לפינטרסט שלי, לחלק של איקאה-האק לרעיונות נוספים שלי ושל אנשים אחרים. אז כעת לאחר ההקדמה הארוכה הזו בואו נהנה קצת: 1. שידת מגירות נעלים מדליקה: שדרוג פשוט לביצוע שניתן לשדרוג כל רהיט. הרהיט הוא רהיט מוכר באיקאה - כוורת ה- kallax הידועה. שניתן להוסיף לה מגירות או מדפים. אני משתמשת בה לאחסון נעלים. השידה המשמימה הזו קיבלה גלגלים חדשים אותם ניתן למצוא באיקאה (ראו עוד רהיטים על גלגלים - בפוסט בנושא) בנוסף (וזה השדרוג האמיתי), קיבלה ידיות מגירה מיוחדות וצבעוניות.

שדרוג שידת מגירות

את הידיות רכשתי בשוק הפשפשים בעלות של 5 ש"ח לידית אחת - ממש מציאה. סה"כ 8 ידיות ב-4 דוגמאות שונות, היוצרות יחד מראה אקלקטי והרמוני.

2. המזנון של הסבתא? אז זהו שלא! : כל מי שרואה את הרהיט הזה, בטוח שהוא עתיק ושקיבלתי אותו מסבתי, או היה של איזו סבתא של מישהו. אז לא! זהו רהיט של איקאה, מעץ מלא. רהיט שנרכש לפני כ- 13 שנה ולא קיים עוד במלאי. יש היום באיקאה דברים דומים לו, אבל לא בדיוק. הוספתי לו וילונות פנימיים שתפרתי מבד תחרה, כדי שלא יראו מבחוץ את הפרטים שבתוכו והעלתי אותו על גלגלים מתאימים, כפי שראיתם גם בפוסט הקודם - רהיטים על גלגלים. מעבר לזה הרהיט כבר נראה חבוט מעט, אבל זה בעיני חלק מהקסם שלו שנותן את התחושה שזהו מזנון של הסבתא.

שדרוג מזנון טלויזיה

3. מתלה לאביזרים מדליק מקרש חיתוך: מתלה שעשוי מקרש חיתוך מעץ (נקרא באיקאה: קרש חיתוך FASCINERA ). הקרש כשלעצמו ממש יפה ונוח ויש לי קרש זהה לו בשימוש במטבח. אבל הוא היה כל כך יפה בעיני שישר חשבתי שיתאים גם להיות מתלה. הידיות שבחרתי, בכוונה שונות, ליצירת מראה אקלקטי והרמוני. לפני הברגת הידיות, כדי לא לפגוע בעץ, קדחתי חורים במקומות המתאימים למתלים. וכן גם חורים לתליית הקרש עצמו על הקיר. מיקום הידיות על המתלה גם הוא היה רנדומלי ולפי העין. המתלה יכול לשמש לתכשיטים, כובעים, צעיפים וככל העולה על רוחכם.


איקאה האק לקרש חיתוך

4. מתקן לספרים במקום לתבלינים: מתקן התבלינים מוכר מאוד באיקאה ועדין קיים במלאי (נקרא באיקאה: מתקן לתבלינים BEKVAM ). במסגרת תרומה לקהילה של "סקולה" יחד עם חברתי, מיכל פריזדה, עיצבנו חדר בפנימיית ילדים (מבטיחה פוסט מסודר בנושא בהמשך). צבענו את מתקני התבלינים ותלינו מול שולחן הכתיבה, לשימוש הילדים לספרים, משחקים, עציצים ועוד. (צילום התמונה מימין: יוגב עמרני)

איקאה האק למדף תבלינים

5. גב מיטה שימושי: במסגרת אותה תרומה לקהילה עם "סקולה" מהסעיף הקודם, יחד עם חברתי מיכל פריזדה, לקחנו רק את המדפים מרהיט מדפי אחסון פתוח (נקרא באיקאה: HEJNE ), והפכנו אותם לגב מיטה. צבענו ליסט עץ אחד בצבע שונה, והוספנו ווים לתליה ופנקס (כי אי אפשר לדעת אילו רעיונות יצוצו באמצע הלילה).


איקאה האק למדף אחסון

6. איש עץ צבעוני שכזה : ולסיום הייתי חייבת לחזור לאיש העץ הצבעוני, מהפוסט "מיחזור, צבע ומה שבינהם". האיש הזה, שכמעט הגיע לפח האשפה, קיבל שדרוג על ידי צביעה וציור ועכשיו הוא פריט עיצובי שאני מאוד אוהבת (נקרא באיקאה: בובת אמן GESTALTA ).


איקאה האק לאיש העץ

זהו, עד לאיקאה האק הבא. שאין לדעת מתי יהיה. מקווה שנתתי לכם השראה להתחיל איקאה האק משלכם. אגלה לכם עוד, שהסוד, הוא לא לפחד ופשוט לעשות. שתפו אותי בתגובות בלבטים שלכם, ובאיקאה האק שעשיתם.

 
1,310 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


כתבות וטיפים בעיצוב

ישירות למייל שלך

bottom of page